  • BUK9509-55A,127
BUK9509-55A,127
advertisement
Manufacturer No:
BUK9509-55A,127
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-BUK9509-55A,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BUK9509-55A,127
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 8m Ω @ 25A, 10V ±15V 4633pF @ 25V 60nC @ 5V 55V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 16589
Step5Bar-code shipping tag
BUK9509-55A,127
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    TrenchMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    211W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4633pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    60nC @ 5V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    55V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±15V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    75A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.01Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    433A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    55V