  • BUK764R2-80E,118
BUK764R2-80E,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK764R2-80E,118
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-BUK764R2-80E,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BUK764R2-80E,118
Description:
MOSFET N-CH 80V 120A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BUK764R2-80E,118
    Select All
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4.2m Ω @ 25A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10426pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    136nC @ 10V
  • Rise Time
    45.5ns
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Material
    Brass, Bronze
  • Fall Time (Typ)
    53.2 ns
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Turn-Off Delay Time
    80.9 ns
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Termination
    Crimp
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Max Dual Supply Voltage
    80V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0042Ohm
  • Pin Count
    3
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Plating
    Gold
  • Power Dissipation-Max
    324W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Wire Gauge (Max)
    18 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG