  • BUK150-50DL,127
BUK150-50DL,127
advertisement
Manufacturer No:
BUK150-50DL,127
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-BUK150-50DL,127
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
BUK150-50DL,127
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC TOPFET? Series BUK1 TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Purchasing and Inquiry
BUK150-50DL,127 Overview
As a result, it is packaged in the form of a Tube.This file is included in package TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA.It has been mounted as Through Hole on the LED driver.A General Purpose switch type is owned by it.It is best to set the temperature to 150°C TJ to ensure reliable operation.It is possible to use 1 outputs in the lighting driver.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.The BUK1 family consists of this type.It contains 3 terminations.It is important to note that the LED driving board has 1 functions.This LED driver has a maximum output of 20AV.This LED driver is equipped with a total of 3 pins.This electrical component is included in the TOPFET? series.
BUK150-50DL,127 Features
BUK150-50DL,127 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. BUK150-50DL,127 Power Switches ICs applications.
  • PC Card Hot Swap
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Hot Swaps
  • Portable GPS Device
  • HDD, SSD
  • Solid-State Drives
  • Notebook and Tablet Computers
  • Storage Drives
  • Telecom and Network Systems
Step5Bar-code shipping tag
BUK150-50DL,127
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    TOPFET™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BUK1
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    20A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    50 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    43A
  • Rds On (Typ)
    22m Ω
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Width
    4.3mm