  • BUK148-50DL,127
BUK148-50DL,127
advertisement
Manufacturer No:
BUK148-50DL,127
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-BUK148-50DL,127
Package:
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet:
BUK148-50DL,127
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC TOPFET? Series BUK1 TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Purchasing and Inquiry
BUK148-50DL,127 Overview
Tube is how it's packaged.This file is included in package TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA.It has been mounted as Through Hole on the LED driver.This switch is of type General Purpose.The temperature should be set to 150°C TJ to ensure reliable functioning.It is possible to use 1 outputs in the lighting driver.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.The maximum output voltage is N-Channel volts.This object belongs to the BUK1 family.In total, there are 3 terminations.There are 1 functions of the LED driver.There is a maximum output of 8AV from the LED driver.In total, it has 3 pins.This electrical component is included in the TOPFET? series.
BUK148-50DL,127 Features
BUK148-50DL,127 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. BUK148-50DL,127 Power Switches ICs applications.
  • Storage Drives
  • Wireless Headsets
  • Hard Disk Drives
  • Solid State Drivers
  • Notebook and Tablet Computers
  • PDAs
  • Various applications equipped with buttons
  • Gaming
  • Portable GPS
  • Solid-State Drives
Step5Bar-code shipping tag
BUK148-50DL,127
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2001
  • Series
    TOPFET™
  • Pbfree Code
    yes
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BUK1
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Number of Outputs
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    20 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    12A
  • Rds On (Typ)
    68m Ω
  • Turn Off Time
    70 μs
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Width
    4.3mm