  • BUK135-50L,118
BUK135-50L,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK135-50L,118
HK JDW NO:
568-BUK135-50L,118
Package:
TO-263-5, D2Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Datasheet:
BUK135-50L,118
Description:
N-Channel PMIC TOPFET? Series BUK1 15V TO-263-5, D2Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB
Purchasing and Inquiry
BUK135-50L,118 Overview
As a result, it is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).It's included in the TO-263-5, D2Pak (4 Leads + Tab), TO-263BB package.In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.General Purpose is the switch type it owns.The temperature should be set to 150°C TJ to ensure reliable functioning.There is a default setting of 1 for output.Operation is based on a supply voltage of 5V.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.Status Flag features are available on the lighting driver.It belongs to the family BUK1.It consists of 5 terminations in total.The LED driver has 1 functions.The lighting driver's maximum output is 30AV.High efficiency is possible at 15V supply voltage.In total, it has 5 pins.These electrical components are part of the TOPFET? series.
BUK135-50L,118 Features
Supplied from 15V
BUK135-50L,118 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. BUK135-50L,118 Power Switches ICs applications.
  • Portable/Handheld Devices
  • USB Ports/Hubs
  • Wearable Devices
  • USB Power Distribution
  • Handheld Devices
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB3.1 Power Delivery
  • Portable Video Game Players
  • Telecom and Network Systems
  • PC Cards
Step5Bar-code shipping tag
BUK135-50L,118
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    TOPFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
  • Current - Output (Max)
    30A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    5V
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    5 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    44A
  • Rds On (Typ)
    21m Ω
  • Turn Off Time
    30 μs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE SINK
  • Height Seated (Max)
    4.5mm