  • BUK130-50DL,118
BUK130-50DL,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK130-50DL,118
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-BUK130-50DL,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BUK130-50DL,118
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC TOPFET? Series BUK1 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
BUK130-50DL,118 Overview
It is packaged in the manner of a Tape & Reel (TR).The TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package contains it.In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.The switch type is General Purpose.It is recommended that the temperature be set to 150°C TJ for reliable operation.The LED driver has 1 outputs.With a supply voltage of Not Required, the LED driving board operates.A maximum output voltage of N-Channel volts can be obtained with this LED driver.I believe it belongs to the BUK1 family.It consists of 2 terminations in total.It contains 1 functions.20AV is the maximum output of the LED driver.As a result, it has a total of 3 pins.This electrical component is part of the TOPFET? series.
BUK130-50DL,118 Features
BUK130-50DL,118 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. BUK130-50DL,118 Power Switches ICs applications.
  • Solid-State Drives
  • PC Cards
  • PC Card Hot Swap
  • USB Protection
  • Portable Video Game Players
  • HDD and SSD
  • USB Power Distribution
  • Solid State Drivers
  • Storage Drives
  • Wearable Devices
Step5Bar-code shipping tag
BUK130-50DL,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    TOPFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    BUK1
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    20A
  • Output Configuration
    Low Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    50 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    43A
  • Rds On (Typ)
    22m Ω
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Output Current Flow Direction
    SINK
  • Height Seated (Max)
    4.5mm