  • BUK128-50DL,118
BUK128-50DL,118
advertisement
Manufacturer No:
BUK128-50DL,118
HK JDW NO:
568-BUK128-50DL,118
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
BUK128-50DL,118
Description:
N-Channel 2.54mm PMIC TOPFET? Series BUK1 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
BUK128-50DL,118 Overview
It is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).In the TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package, it is included.The mounting type of the LED driver is Surface Mount.General Purpose is the type of switch owned by it.To ensure reliable performance, the temperature should be set to 150°C TJ.The LED driver is equipped with 1 outputs.Operation is based on Not Required supply voltage.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.As you can see, it comes from the BUK1 family.A total of 2 terminations can be found in it.Currently, the lighting driver has a total of 1 functions.This lighting driver is capable of delivering a maximum output of 8A volts.3 pins are connected to it in total.Electrical components such as this are included in the TOPFET? series.
BUK128-50DL,118 Features
BUK128-50DL,118 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. BUK128-50DL,118 Power Switches ICs applications.
  • Portable/Handheld Devices
  • Mobile Communication Devices
  • HDD, SSD
  • Hard Disk Drives
  • PDAs
  • Hot Swap
  • Hot Swaps
  • Telecom and Network Systems
  • USB Power Distribution
  • Portable Music Players
Step5Bar-code shipping tag
BUK128-50DL,118
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2001
  • Series
    TOPFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Voltage - Load
    50V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    20 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    12A
  • Rds On (Typ)
    68m Ω
  • Turn Off Time
    70 μs
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE
  • Height Seated (Max)
    4.5mm