  • BTH-050-02-F-D-A-K
BTH-050-02-F-D-A-K
advertisement
Manufacturer No:
BTH-050-02-F-D-A-K
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-BTH-050-02-F-D-A-K
Package:
Description:
Conn Micro Terminal HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTH-050-02-F-D-A-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    BTH
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    3.00μin 0.076μm
  • Height Above Board
    0.286 7.26mm
  • Stack Height (Mating)
    8mm