  • BTH-050-01-H-D-A-TR
BTH-050-01-H-D-A-TR
advertisement
Manufacturer No:
BTH-050-01-H-D-A-TR
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BTH-050-01-H-D-A-TR
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 100 Positions BTH Gold Solder PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
BTH-050-01-H-D-A-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Insulation Material
    LIQUID CRYSTAL POLYMER (LCP)
  • Board Mounting Option
    SPLIT BOARD LOCK
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Series
    BTH
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Additional Feature
    ROHS COMPLIANT, TAPE/REEL PKG.
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.181 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.16 inch
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • PCB Contact Row Spacing
    6.096 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BLACK
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Height Above Board
    0.168 4.27mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm