  • BTH-050-01-H-D
BTH-050-01-H-D
advertisement
Manufacturer No:
BTH-050-01-H-D
Manufacturer:
Samtec
HK JDW NO:
680-BTH-050-01-H-D
Package:
Datasheet:
BTH-050-01-H-D
Description:
Conn Micro Terminal HDR 100 POS 0.5mm Solder ST SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTH-050-01-H-D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    BTH
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Height Above Board
    0.168 4.27mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm