  • BTFW26R-3RSTE1LF
BTFW26R-3RSTE1LF
advertisement
Manufacturer No:
BTFW26R-3RSTE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-BTFW26R-3RSTE1LF
Package:
Datasheet:
BTFW26R-3RSTE1LF
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount, Right Angle 26 Positions BTFW Tin Solder Brass
Step5Bar-code shipping tag
BTFW26R-3RSTE1LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BTFW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    26
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    STAGGERED CONFIQURATION
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    26
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    10mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    70mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Length
    33mm
  • Width
    7.2mm
  • Height Above Board
    0.299 7.60mm