  • BTFW18R-3RSTGE4LF
BTFW18R-3RSTGE4LF
advertisement
Manufacturer No:
BTFW18R-3RSTGE4LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-BTFW18R-3RSTGE4LF
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.039 1.00mm Surface Mount, Right Angle 18 Positions BTFW Gold Solder Brass
Step5Bar-code shipping tag
BTFW18R-3RSTGE4LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BTFW
  • Published
    2008
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    18
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    10mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    18
  • Housing Color
    Black
  • Length
    25mm
  • Height Above Board
    0.299 7.60mm