  • BTE-020-03-L-D-A
BTE-020-03-L-D-A
advertisement
Manufacturer No:
BTE-020-03-L-D-A
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-BTE-020-03-L-D-A
Package:
Datasheet:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 40 Positions BTE Gold Solder Bronze
Step5Bar-code shipping tag
BTE-020-03-L-D-A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Board Mounting Option
    POSITIONING PIN
  • Packaging
    Tube
  • Series
    BTE
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    225V
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.97mm
  • Current Rating
    2A
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    MALE
  • Rated Current (Signal)
    2A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Max Voltage Rating (AC)
    225V
  • Polarization Key
    ENDS
  • PCB Contact Row Spacing
    6.096 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Length
    20mm
  • Contact Finish Thickness
    10.0μin 0.25μm
  • Plating Thickness
    10μin
  • Height Above Board
    0.396 10.06mm
  • Stack Height (Mating)
    11.03mm