  • BTD12-03S250D
BTD12-03S250D
advertisement
Manufacturer No:
BTD12-03S250D
Manufacturer:
Bellnix Co., Ltd.
HK JDW NO:
105-BTD12-03S250D
Package:
Module
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 5751
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTD12-03S250D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    BTD (10W)
  • Size / Dimension
    1.41Lx0.89W x 0.33 H 35.9mmx22.6mmx8.4mm
  • Feature
    Adjustable Output, Remote On/Off
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    11
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    8.25W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    84%
  • Voltage - Isolation
    500V
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    9V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Output Current
    2.5A
  • Output Power
    10W
  • Total Power Output-Max
    8.25W
  • Height
    23.1mm
  • Length
    35.56mm
  • Width
    22.6mm