  • BTB12-800BW3G
BTB12-800BW3G
advertisement
Manufacturer No:
BTB12-800BW3G
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-BTB12-800BW3G
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTB12-800BW3G
Description:
TRIAC 800V 12A TO220AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BTB12-800BW3G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BTB12
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    120A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    12A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V