  • BTA308S-800ETJ
BTA308S-800ETJ
advertisement
Manufacturer No:
BTA308S-800ETJ
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BTA308S-800ETJ
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
BTA308S-800ETJ/DPAK
Step5Bar-code shipping tag
BTA308S-800ETJ
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    Single
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    60A 65A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    10mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    50mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    8A