  • BTA16-600CWRG
BTA16-600CWRG
advertisement
Manufacturer No:
BTA16-600CWRG
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-BTA16-600CWRG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
BTA16-600CWRG
Description:
TRIAC ALTERNISTOR 600V TO220AB
Step5Bar-code shipping tag
BTA16-600CWRG
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.000006g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Snubberless™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    TRIACs
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Current Rating
    16A
  • Base Part Number
    BTA16
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    16A
  • Hold Current
    35mA
  • Trigger Device Type
    SNUBBERLESS TRIAC
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    160A 168A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    35mA
  • Isolation Voltage
    2.5kV
  • Leakage Current (Max)
    2mA
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    500V/us
  • Triac Type
    Alternistor - Snubberless
  • Height
    9.3mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm