  • BT150S-600R,118
BT150S-600R,118
advertisement
Manufacturer No:
BT150S-600R,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT150S-600R,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
BT150S-600R,118
Purchasing and Inquiry
BT150S-600R,118 Overview
As this device has a 600V repetitive peak off-state voltage, it has a repeating peak off-state voltage of 600V volts.
BT150S-600R,118 Features
the repetitive peak off-state voltage of this device is 600V
BT150S-600R,118 Applications
There are a lot of WeEn Semiconductors BT150S-600R,118 applications of SCRs thyristors.
  • Welders
  • Heat and temperature control
  • Uninterruptable power supplies
  • Power converters
  • Lighting control
  • Motor starters
  • Wind mill
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Battery charges
  • DC motor control and drives
Step5Bar-code shipping tag
BT150S-600R,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ANODE
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    35A 38A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    200μA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    6mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    4A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    2.5A
  • SCR Type
    Sensitive Gate
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.8V
  • Current - Off State (Max)
    500μA
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    600V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    125°C TJ