  • BT137S-800G,118
BT137S-800G,118
advertisement
Manufacturer No:
BT137S-800G,118
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BT137S-800G,118
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
Description:
Thyristor TRIAC 800V 71A 3-Pin(2+Tab) DPAK T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BT137S-800G,118
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    BT137
  • Reference Standard
    IEC-60134
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    65A 71A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    100mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    40mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    8A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    800V