  • BSC040N10NS5ATMA1
BSC040N10NS5ATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC040N10NS5ATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC040N10NS5ATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
BSC040N10NS5ATMA1
Purchasing and Inquiry
BSC040N10NS5ATMA1 Description
BSC040N10NS5ATMA1 is a 100V OptiMOSTM5Power-Transistor manufactured by Infinen. Highest system efficiency, Reduced switching and conduction losses, Less paralleling required, Increased power density, and Low voltage overshoot are the benefits of BSC040N10NS5ATMA1. The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 150℃. And the MOSFET BSC040N10NS5ATMA1 is in the TDSON-8 package with 139w power dissipation.
BSC040N10NS5ATMA1 Features
  • N-channel
  • Optimized for synchronous rectification
  • Ideal for high switching frequency
  • Output capacitance reduction of up to 44%
  • RDS(on) reduction of up to 43% from the previous generation
BSC040N10NS5ATMA1 Applications
  • Telecom
  • Server
  • Solar
  • Low voltage drives
  • Light electric vehicles
  • Adapter
Step5Bar-code shipping tag
BSC040N10NS5ATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    506.605978mg
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    OptiMOS™
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 139W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    139W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    13 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    4m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.8V @ 95μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5300pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    72nC @ 10V
  • Rise Time
    9ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    6V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    32 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    100A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    100V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.004Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    200 mJ
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    1.1mm