  • BSC036NE7NS3GATMA1
BSC036NE7NS3GATMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSC036NE7NS3GATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSC036NE7NS3GATMA1
Package:
8-PowerTDFN
Purchasing and Inquiry
BSC036NE7NS3GATMA1 Description
BSC036NE7NS3GATMA1 Features
Optimized technology for synchronous rectification
Ideal for high-frequency switching and DC/DC converters
Excellent gate charge x R DS(on) product (FOM)
Superior thermal resistance
N-channel, normal level
100% avalanche tested
Pb-free plating; RoHS compliant
Qualified according to JEDEC1) for target applications
Halogen-free according to IEC61249-2-21
Step5Bar-code shipping tag
BSC036NE7NS3GATMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-PowerTDFN
  • Number of Pins
    8
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2002
  • Series
    OptiMOS™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F5
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Ta 156W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    3.6m Ω @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.8V @ 110μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4400pF @ 37.5V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    100A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    63.4nC @ 10V
  • Rise Time
    18ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    10 ns
  • Turn-Off Delay Time
    38 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    20A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    75V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0036Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    400A