  • BSB165N15NZ3GXUMA1
BSB165N15NZ3GXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BSB165N15NZ3GXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BSB165N15NZ3GXUMA1
Package:
3-WDSON
Description:
Trans MOSFET N-CH 150V 9A 7-Pin WDSON T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BSB165N15NZ3GXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-MBCC-N3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    2.8W Ta 78W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.8W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    16.5m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 110μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2800pF @ 75V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    9A Ta 45A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    35nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    150V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    8V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    7 ns
  • Turn-Off Delay Time
    17 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    9A
  • Threshold Voltage
    3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    9A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    440 mJ
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    3-WDSON
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ