  • BR24G16NUX-3TTR
BR24G16NUX-3TTR
advertisement
Manufacturer No:
BR24G16NUX-3TTR
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BR24G16NUX-3TTR
Package:
8-UFDFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
Memory IC 3mm mm
Quantity:
In Stock : 5708
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
BR24G16NUX-3TTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-UFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.6V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.6V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    I2C
  • Organization
    2KX8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Memory Density
    16384 bit
  • Serial Bus Type
    I2C
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    2mm