  • BQ77PL157APW-4225
BQ77PL157APW-4225
advertisement
Manufacturer No:
BQ77PL157APW-4225
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-BQ77PL157APW-4225
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
-40°C~110°C TA 1 Channel DUAL Battery Management ICs BQ77PL157 16 Pins 3 ~ 6 Cell Lithium Ion/Polymer 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
BQ77PL157APW-4225 Overview
It is appropriate for the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. This power management IC utilizes an analog IC POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are 1 channels available. It has a total of 16 pins. The case is labeled Tube. It is recommended that this electric part's minimum supply voltage not be less than 4.2V volts. This electrical component is from the Power Management Circuits family. Surface Mount is positioned in the way of this electronic part. It is recommended that the power management IC's supply voltage is 30V higher than 30V volts. A Battery Protection function can be delivered by battery instrument. It is best for the electric part to operate temperature at the range of -40°C~110°C TA to deliver its performance. A battery chemistry of Lithium Ion/Polymer is used in this electronic part. It uses the BQ77PL157 family as a base. A maximum of 0.0035mA current must be available from the supply (Isup). Power ICs are limited to 400nA current. This smart tools battery operates on a 2μA volt supply current.
BQ77PL157APW-4225 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Package
with 16 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
Output Voltage at the range of 4.225V
BQ77PL157APW-4225 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ77PL157APW-4225 Battery Management ICs applications.
  • Home appliances
  • Industrial machines
  • Robots
  • Tower communications
  • Server secondary power (board)
  • Chargers 30 kW to 150 kW
  • Electric cars
  • Electrical management protection
  • Motor drive - 3 phase AC400V inverter
  • Rear light with dynamic control
Step5Bar-code shipping tag
BQ77PL157APW-4225
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Min Supply Voltage
    4.2V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    2μA
  • Output Current
    400nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0035mA
  • Threshold Voltage
    1.2
  • Fault Protection
    Over Voltage
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    3 ~ 6
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    BQ77PL157
  • Function
    Battery Protection
  • Output Voltage
    4.225V