  • BQ30Z554DBT-R1
BQ30Z554DBT-R1
advertisement
Manufacturer No:
BQ30Z554DBT-R1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-BQ30Z554DBT-R1
Package:
30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
-40°C~85°C TA 1 Channel DUAL Battery Management ICs 14.4V BQ30Z554 30 Pins 2 ~ 4 Cell Lithium Ion/Polymer 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
BQ30Z554DBT-R1 Overview
The package 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) is appropriate for battery instrument. The analog IC in this power management IC is POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT. It is possible to access 1 channels. 30 pins are on it. A Tube case holds it. To mount this electrical component, use Surface Mount. In this case, this electrical part is mounted in the way of Surface Mount. This power IC's supplied voltage should not exceed 25V volts. There is a possibility of delivering functions Battery Monitor. A temperature range of -40°C~85°C TA is optimal for the electric part to deliver its performance. The battery chemistry of this electronic component includes Lithium Ion/Polymer. This battery management IC should always be set to 14.4V. The family BQ30Z554 is the basis for it. A voltage greater than 3.8V is required for Vsup (supply voltage). The battery protector ic's series is indicated by Impedance Track?. The maximum current that can be supplied to the battery management IC is 2mA.
BQ30Z554DBT-R1 Features
Available in 30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Package
with 30 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
operate supply voltage at the range of 14.4V
Output Voltage at the range of 3.3V
BQ30Z554DBT-R1 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ30Z554DBT-R1 Battery Management ICs applications.
  • Motor drive - DC12V-48V industry
  • 3-wheelers
  • Body ECU
  • Industrial drones
  • Robots
  • Head up display (HUD)
  • Buses
  • Washing machine
  • Consumer electronics
  • Wireless charging
Step5Bar-code shipping tag
BQ30Z554DBT-R1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    30-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    30
  • Weight
    97.49401mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Impedance Track™
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    30
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    14.4V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    BQ30Z554
  • Function
    Battery Monitor
  • Output Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.8V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    SMBus
  • Max Supply Voltage
    25V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Output Current
    2mA
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over/Under Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    2 ~ 4
  • Height
    1.2mm