  • BQ27531YZFR-G1
BQ27531YZFR-G1
advertisement
Manufacturer No:
BQ27531YZFR-G1
HK JDW NO:
815-BQ27531YZFR-G1
Package:
15-UFBGA, DSBGA
Datasheet:
Description:
3.6V -40°C~85°C TA 1 Channel BOTTOM Battery Management ICs 3.6V BQ27531 15 Pins 1 Cell Lithium-Ion 15-UFBGA, DSBGA
Purchasing and Inquiry
BQ27531YZFR-G1 Overview
The package 15-UFBGA, DSBGA is appropriate for battery instrument. This power management IC utilizes an analog IC POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT. Channels available are 1. 15 pins are on it. It's packaged in a Tape & Reel (TR) case. Surface Mount is the mount number for this electronic part. The voltage supply for this electric component should not be less than 2.8V volts. An electrical component of the type Power Management Circuits can be found here. Surface Mount is located in the way of this electronic part. It is recommended that the power IC's supply voltage not exceed 4.5V volts. As far as the Battery Monitor functions are concerned, it can be delivered. This electric part performs best at temperatures in the range of -40°C~85°C TA. Chemistries for this electrical part are Lithium-Ion. There is a 3.6V volt power source. It is always recommended that this battery protection IC is set to 3.6V. A BQ27531 family is used in it. Impedance Track? corresponds to the battery protector ic's series. 16mA is the maximum current that can be supplied to the battery management IC. The supply current is 118μA volts.
BQ27531YZFR-G1 Features
Available in 15-UFBGA, DSBGA Package
with 15 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium-Ion
operate supply voltage at the range of 3.6V
Output Voltage at the range of 2.5V
BQ27531YZFR-G1 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ27531YZFR-G1 Battery Management ICs applications.
  • Passenger cars
  • Cleaning machines
  • Grid power infrastructure
  • Wireless charging
  • Motor drive - 3 phase AC400V inverter
  • Industrial machines
  • Hybrid electric vehicles
  • IH rice cooker
  • UAV
  • Passenger boats
Step5Bar-code shipping tag
BQ27531YZFR-G1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
  • Package / Case
    15-UFBGA, DSBGA
  • Number of Pins
    15
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    15
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    BQ27531
  • Function
    Battery Monitor
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    3.6V
  • Interface
    I2C
  • Max Supply Voltage
    4.5V
  • Min Supply Voltage
    2.8V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY MANAGEMENT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    118μA
  • Output Current
    16mA
  • Battery Chemistry
    Lithium-Ion
  • Height
    625μm
  • Length
    1.75mm
  • Width
    2.75mm