  • BQ20Z45DBT-R1
BQ20Z45DBT-R1
advertisement
Manufacturer No:
BQ20Z45DBT-R1
HK JDW NO:
815-BQ20Z45DBT-R1
Package:
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
BQ20Z45DBT-R1
Description:
-40°C~85°C TA 1 Channel DUAL Battery Management ICs 14V BQ20Z45 38 Pins 2 ~ 4 Cell Lithium Ion/Polymer 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
BQ20Z45DBT-R1 Overview
For the 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) package, it is appropriate. A system battery like this uses an analog IC named POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are currently 1 channels available. Currently, there are 38 pins on it. It comes in a case with a Tube. In order for this electric part to operate properly, its supply voltage must not be lower than 4.5V volts. In this case, it's a Power Management Circuits family electronic part. Surface Mount is mounted in the way of this electronic component. This power IC's supplied voltage should not exceed 25V volts. The Multi-Function Controller functions can be delivered by it. Temperatures in the -40°C~85°C TA range are ideal for this electronic part. A battery chemistry of Lithium Ion/Polymer is used in this electronic part. This battery management IC should always be set to 14V. This is a family based on BQ20Z45. The battery protector ic's series is indicated by Impedance Track?. There is 550μA voltage supply; it runs on 550μA volts.
BQ20Z45DBT-R1 Features
Available in 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Package
with 38 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
operate supply voltage at the range of 14V
Output Voltage at the range of 25V
BQ20Z45DBT-R1 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ20Z45DBT-R1 Battery Management ICs applications.
  • Solar and wind-generating plants
  • Motor drive - 3 phase AC100V-240V AC servo
  • Robot vacuum cleaner
  • IH rice cooker
  • Electric cars
  • Base station RRH
  • Motor drive - 3 phase AC400V inverter
  • DC/DC converter
  • Golf carts
  • Industrial AC/DC converter
Step5Bar-code shipping tag
BQ20Z45DBT-R1
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Gold
  • Package / Case
    38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    38
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    38
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    14V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    BQ20Z45
  • Function
    Multi-Function Controller
  • Output Voltage
    25V
  • Interface
    SMBus
  • Max Supply Voltage
    25V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Operating Supply Current
    550μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Max Output Voltage
    25V
  • Min Output Voltage
    0V
  • Fault Protection
    Over Current, Over Temperature, Over/Under Voltage, Short Circuit
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Number of Cells
    2 ~ 4
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm