  • BQ2085DBT-V1P2G4
BQ2085DBT-V1P2G4
advertisement
Manufacturer No:
BQ2085DBT-V1P2G4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-BQ2085DBT-V1P2G4
Package:
38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
BQ2085DBT-V1P2G4
Purchasing and Inquiry
BQ2085DBT-V1P2G4 Overview
This package corresponds to 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width). The analog IC that this device utilizes is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT. There are currently 1 channels available. There are 38 pins on it. Tube cases are used for packaging. You can mount this part by using Surface Mount. A minimum supply voltage of 3V volts is required for this part. The family name of this electrical component is Power Management Circuits. There is a part mounted in the way of Surface Mount. This chip's supplied voltage should not exceed 3.6V volts. A Battery Monitor function can be delivered by it. For the part to perform effectively, it should operate at a temperature around -20°C~85°C TA. A battery chemistry of Lithium Ion/Polymer is used in this part. It is recommended that this device be set to 3.3V at all times. This is a family based on BQ2085. For this device, the operating supply voltage is specified as being in the range of 3.3V.
BQ2085DBT-V1P2G4 Features
Available in 38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width) Package
with 38 Pins
Mounting Type: Surface Mount
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
operate supply voltage at the range of 3.3V
BQ2085DBT-V1P2G4 Applications
There are a lot of Texas Instruments BQ2085DBT-V1P2G4 Battery Management ICs applications.
  • ADAS camera system
  • Shuttle robots
  • Scooters
  • PV inverter
  • Non-road type vehicles
  • Center information display (CID)
  • LED lighting
  • Rear light with animation
  • Ventilator
  • On-board battery charger
Step5Bar-code shipping tag
BQ2085DBT-V1P2G4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    38-TFSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    38
  • Weight
    124.000814mg
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    38
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    BQ2085
  • Function
    Battery Monitor
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    SMBus
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Adjustable Threshold
    YES
  • Battery Chemistry
    Lithium Ion/Polymer
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm