  • BP5085-15
BP5085-15
advertisement
Manufacturer No:
BP5085-15
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BP5085-15
Package:
16-SIP Module, 8 Leads
Datasheet:
BP5085-15
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 5V 3W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BP5085-15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to BP5085-15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    16-SIP Module, 8 Leads
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~80°C With Derating
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    BP5085
  • Size / Dimension
    1.91Lx0.55W x 0.87 H 48.5mmx14.0mmx22.0mm
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Terminal Finish
    TIN COPPER
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Subcategory
    Power Supply Modules
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Number of Outputs
    2
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    350mA
  • Input Voltage-Nom
    282V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Max Supply Voltage
    358V
  • Min Supply Voltage
    226V
  • Current - Output (Max)
    80mA 350mA
  • Voltage - Input
    159V~253VAC
  • Output Current
    80mA
  • Output Power
    3W
  • Voltage - Output 2
    5V
  • Line Regulation
    100mV
  • Load Regulation
    50mV
  • Height
    22.098mm