  • BMB2A0300AN1
BMB2A0300AN1
advertisement
Manufacturer No:
BMB2A0300AN1
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-BMB2A0300AN1
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
BMB2A0300AN1
Description:
TE CONNECTIVITY / SIGMA INDUCTORS - BMB2A0300AN1 - FERRITE BEAD, 0.5OHM, 250MA, 0805
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BMB2A0300AN1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    BMB-A
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.047W 2.00mmx1.20mm
  • Tolerance
    25%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    1Ohm
  • Subcategory
    Other Filters
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.4mm
  • Construction
    Multilayer Chip
  • Current Rating
    250mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • ELV
    Compliant
  • Test Frequency
    100MHz
  • Impedance
    300Ohm
  • Max DC Current
    250mA
  • Lead/Base Style
    SMD/SMT
  • DC Current
    250mA
  • Number of Lines
    1
  • DC Resistance (DCR) (Max)
    500mOhm
  • Impedance @ Frequency
    300Ohm @ 100MHz