  • BM1P065FJ-E2
BM1P065FJ-E2
advertisement
Manufacturer No:
BM1P065FJ-E2
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-BM1P065FJ-E2
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
8 Pin AC to DC power converter
Purchasing and Inquiry
BM1P065FJ-E2 Overview
This ac to dc converter is embedded in package SOIC .In Cut Tape (CT) case, the ac dc converter is available.The AC DC converter uses a type SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit.It contains 8 pins.The ac dc converters is suitable for mounting by Surface Mount .The maximum 85°C ensures that the AC to DC power converter is stable.Temperatures below -40°C degrees Celsius are not permitted for this isolated switch.
BM1P065FJ-E2 Features
Packaged with SOIC
With 8 pins
BM1P065FJ-E2 Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor BM1P065FJ-E2 AC DC Converters applications.
  • LED Driver
  • Z-Wave
  • Adapters
  • Battery chargers for cordless
  • Auxiliary Power Supply
  • Switching AC-DC Charger
  • Home Appliance Applications
  • Replacements for bulky plug-in transformers
  • Consumer electronics
  • Battery Chargers
Step5Bar-code shipping tag
BM1P065FJ-E2
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Discontinued
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Topology
    Flyback
  • Fault Protection
    Over Voltage
  • Switching Frequency
    65kHz
  • Duty Cycle
    75 %