  • BM10JC-40DS-0.4V(53)
BM10JC-40DS-0.4V(53)
advertisement
Manufacturer No:
BM10JC-40DS-0.4V(53)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-BM10JC-40DS-0.4V(53)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions BM10 Gold
Step5Bar-code shipping tag
BM10JC-40DS-0.4V(53)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    BM10
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    2.00μin 0.051μm
  • Height Above Board
    0.031 0.80mm
  • Stack Height (Mating)
    0.8mm