  • BLU0805-3402-FT25W
BLU0805-3402-FT25W
advertisement
Manufacturer No:
BLU0805-3402-FT25W
Manufacturer:
RCD
HK JDW NO:
4394-BLU0805-3402-FT25W
Package:
0805
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, BLU Series, 340kOhm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BLU0805-3402-FT25W
  • Package / Case
    0805
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    BLU
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    340kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    ULTRA PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.125W
  • Operating Temperature (Max)
    155°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Working Voltage
    100V
  • Rated Temperature
    70°C