  • BL23E48-02-HP10-ED1000
BL23E48-02-HP10-ED1000
advertisement
Manufacturer No:
BL23E48-02-HP10-ED1000
Manufacturer:
Lin Engineering
HK JDW NO:
3881-BL23E48-02-HP10-ED1000
Package:
Datasheet:
Description:
NEMA 23 - 3 STACK BLDC+10:1+ENC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BL23E48-02-HP10-ED1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Hole Spacing
    1.949" (49.50mm)
  • Mfr
    Lin Engineering
  • Operating Temperature
    -20°C ~ 50°C
  • Series
    BL23
  • Size / Dimension
    Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
  • Type
    DC Motor
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Termination Style
    Connector
  • Function
    Gearmotor
  • RPM
    400 RPM
  • Encoder Type
    Incremental
  • Power - Rated
    180W
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    548.8 / 3,875
  • Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
    1,097.6 / 7,750
  • Gear Reduction Ratio
    10
  • Features
    Key
  • Diameter - Shaft
    0.630" (16.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    1.160" (29.50mm)