  • BK/TDC180-13A
BK/TDC180-13A
advertisement
Manufacturer No:
BK/TDC180-13A
HK JDW NO:
255-BK/TDC180-13A
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
BK/TDC180-13A
Description:
FUSE 13A 240V FST BRITISH BS IEC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK/TDC180-13A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Holder
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    TDC180
  • Size / Dimension
    0.248Diax1.000L 6.30mmx25.40mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Electrical
  • Applications
    Electrical, Industrial
  • Voltage - Rated
    240V
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Current Rating
    13A
  • Voltage - Rated AC
    264V
  • Approval Agency
    ASTA, CCC
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    6kA
  • Length
    25.4mm