  • BK/S501-V-630-R
BK/S501-V-630-R
advertisement
Manufacturer No:
BK/S501-V-630-R
HK JDW NO:
255-BK/S501-V-630-R
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
BK/S501-V-630-R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK/S501-V-630-R
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    340mOhm
  • Voltage - Rated
    250V
  • Current Rating (Amps)
    630mA
  • Current Rating
    630mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, cURus
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    0.064
  • DC Cold Resistance
    0.34Ohms
  • Length
    21.1074mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S501
  • Size / Dimension
    0.218Diax0.831L 5.54mmx21.10mm