  • BK/GMD-V-1.6A
BK/GMD-V-1.6A
advertisement
Manufacturer No:
BK/GMD-V-1.6A
HK JDW NO:
255-BK/GMD-V-1.6A
Package:
5mm x 20mm (Axial)
Datasheet:
BK/GMD-V-1.6A
Step5Bar-code shipping tag
BK/GMD-V-1.6A
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5mm x 20mm (Axial)
  • Size / Dimension
    0.218Diax0.831L 5.54mmx21.10mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    100A