  • BK/AGC-15EX
BK/AGC-15EX
advertisement
Manufacturer No:
BK/AGC-15EX
HK JDW NO:
255-BK/AGC-15EX
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
BK/AGC-15EX
Description:
Cartridge Fuses SMALL DIM FUSE FA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK/AGC-15EX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    AGC
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    15A
  • Voltage - Rated AC
    32V
  • Approval Agency
    CSA, UR
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1kA
  • Melting I2t
    0.566
  • DC Cold Resistance
    0.006Ohms