  • BK/ABC-V-10
BK/ABC-V-10
advertisement
Manufacturer No:
BK/ABC-V-10
HK JDW NO:
255-BK/ABC-V-10
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
Datasheet:
BK/ABC-V-10
Step5Bar-code shipping tag
BK/ABC-V-10
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4 (Axial)
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Size / Dimension
    0.266Diax1.292L 6.76mmx32.82mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    10A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    6.76mm
  • Physical Dimension
    6.76mm x 32.82mm
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    200A AC 10kA DC
  • Rated Current
    10A
  • Melting I2t
    215.6
  • DC Cold Resistance
    0.01205Ohm
  • Circuit Protection Type
    Electric Fuse
  • Trip Time or Delay
    14400 s
  • Body Height
    32.82mm