  • BK1/S506-100-R
BK1/S506-100-R
advertisement
Manufacturer No:
BK1/S506-100-R
HK JDW NO:
255-BK1/S506-100-R
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
Description:
Quantity:
In Stock : 13703
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK1/S506-100-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Nickel
  • Mount
    Holder, Surface Mount
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Glass
  • Weight
    453.59237mg
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S506
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Clip
  • Resistance
    2.8Ohm
  • Voltage - Rated
    250V
  • Current Rating (Amps)
    100mA
  • Current Rating
    100mA
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    BSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
  • Working Voltage
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Glass
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    35A
  • Melting I2t
    0.045
  • DC Cold Resistance
    2.8Ohms
  • Length
    19.9898mm