  • BK1/S501-1.6-R
BK1/S501-1.6-R
advertisement
Manufacturer No:
BK1/S501-1.6-R
HK JDW NO:
255-BK1/S501-1.6-R
Package:
5mm x 20mm
Datasheet:
BK1/S501-1.6-R
Description:
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK1/S501-1.6-R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    5mm x 20mm
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    S501
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.787L 5.20mmx20.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current Rating (Amps)
    1.6A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CCC, cURus, MITI/JET, SEMKO, VDE
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    1.5kA
  • Melting I2t
    0.748
  • DC Cold Resistance
    0.113Ohms