  • BK1/MCRS750MA
BK1/MCRS750MA
advertisement
Manufacturer No:
BK1/MCRS750MA
HK JDW NO:
255-BK1/MCRS750MA
Package:
Axial
Datasheet:
BK1/MCRS750MA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BK1/MCRS750MA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    PIN WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Microtron® MCRS
  • Size / Dimension
    0.125Diax0.280L 3.18mmx7.10mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RATED BREAKING CAPACITY AT 125 VDC: 300 A
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    750mA
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Body Length or Diameter
    3.18mm
  • Physical Dimension
    3.18mm x 7.1mm
  • Response Time
    Slow Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A AC 300A DC
  • Rated Current
    0.75A
  • Melting I2t
    0.44
  • DC Cold Resistance
    0.55Ohm
  • Circuit Protection Type
    ELECTRIC FUSE
  • Rated Voltage(DC)
    125V
  • Body Height
    7.1mm