  • BK1/ABC-20-R
BK1/ABC-20-R
advertisement
Manufacturer No:
BK1/ABC-20-R
HK JDW NO:
255-BK1/ABC-20-R
Package:
3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
Datasheet:
BK1/ABC-20-R
Step5Bar-code shipping tag
BK1/ABC-20-R
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    3AB, 3AG, 1/4 x 1-1/4
  • Series
    ABC
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.250Diax1.250L 6.35mmx31.75mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    20A
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Cartridge, Ceramic
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    400A AC 10kA DC