  • BGT24LTR11N16E6327XTSA1
BGT24LTR11N16E6327XTSA1
advertisement
Manufacturer No:
BGT24LTR11N16E6327XTSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BGT24LTR11N16E6327XTSA1
Package:
16-WFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
BGT24LTR11N16E6327XTSA1 Overview
16-WFQFN Exposed Pad package saves space on the board. The RF transceiver's mounting method adopted is Surface Mount.With transceiver RF's high reliability and efficiency, this emerges as a TxRx Only.Advanced transceiver RF' packaging Tape & Reel (TR) is used to provide high reliability.RF transceiver operates based on the frequency of 24GHz~24.25GHz.
BGT24LTR11N16E6327XTSA1 Features
16-WFQFN Exposed Pad package
Surface Mount for mounting
TxRx Only
Tape & Reel (TR) is used
BGT24LTR11N16E6327XTSA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BGT24LTR11N16E6327XTSA1 RF Transceiver ICs applications.
  • LoT applications
  • LED Lighting
  • Thermostats
  • Power Amplifier (PA)
  • Industrial and Data Logger
  • Location and Asset Tracking
  • Digital Remote
  • Transmit
  • Smart Meters
  • Patient Asset Tracking
Step5Bar-code shipping tag
BGT24LTR11N16E6327XTSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    TxRx Only
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BUTT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    24GHz~24.25GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBCC-B16
  • Nominal Supply Current
    45mA
  • Bandwidth
    200MHz
  • Power - Output
    6dBm
  • Ambient Temperature Range High
    85°C
  • Height
    770μm
  • Length
    2.4mm