  • BGT24ATR11E6433XUMA1
BGT24ATR11E6433XUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BGT24ATR11E6433XUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BGT24ATR11E6433XUMA1
Package:
32-PowerVFQFN
Purchasing and Inquiry
BGT24ATR11E6433XUMA1 Overview
Optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in the RF Switches.Throughout this RF Switch, there are 32 terminations.-40°C~125°C should be the operating temperature when RF Switch is operating.General Purpose RF Type from the RF switch ic.There is 3.14V~3.47V voltage limit on the RF Switch.
BGT24ATR11E6433XUMA1 Features
Tape & Reel (TR) package
32 terminations
General Purpose RF Type
BGT24ATR11E6433XUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BGT24ATR11E6433XUMA1 RF Switches applications.
  • LTE diversity applications
  • Digital transceiver front end switch
  • Dual-band applications
  • Wireless communications
  • Smart metering
  • IF switching
  • ISM
  • Antenna diversity switching
  • Smartphones
  • General-purpose RF switching
Step5Bar-code shipping tag
BGT24ATR11E6433XUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    32-PowerVFQFN
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • HTS Code
  • Technology
    BIPOLAR
  • Voltage - Supply
    3.14V~3.47V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PQCC-N32
  • Impedance
    50Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Gain
    26 dB
  • Frequency Range
    24GHz~24.25GHz
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • RF Type
    General Purpose
  • P1dB
    -12dBm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    5.5mm
  • Width
    4.5mm