  • BG1203-B053-00L-00
BG1203-B053-00L-00
advertisement
Manufacturer No:
BG1203-B053-00L-00
HK JDW NO:
567-BG1203-B053-00L-00
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BG1203-B053-00L-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Wire
  • Weight
    0.595lb 269.89g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~140°F -10°C~60°C
  • Published
    2008
  • Series
    12032GA
  • Size / Dimension
    Square/Rounded - 120mm Lx120mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.250A
  • Max Power Dissipation
    6W
  • Current Rating
    250mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Lifetime @ Temp
    100000 Hrs @ 25°C
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • RPM
    2100 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    26.1 CFM (0.731m3/min)
  • Noise
    50.5 dB
  • Voltage Range
    6V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.582 in H2O (145.0 Pa)