  • BG0903-B053-00L-00
BG0903-B053-00L-00
advertisement
Manufacturer No:
BG0903-B053-00L-00
HK JDW NO:
567-BG0903-B053-00L-00
Package:
Description:
FAN BLOWER 97X33MM 24VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
BG0903-B053-00L-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Wire
  • Weight
    0.463lb 210.01g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~140°F -10°C~60°C
  • Published
    2003
  • Series
    09533GA
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 97mm Lx93.5mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.330A
  • Max Power Dissipation
    7.92W
  • Current Rating
    330mA
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL, VDE
  • Lifetime @ Temp
    100000 Hrs @ 25°C
  • Life (Hours)
    100000 hours
  • RPM
    3200 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower
  • Air Flow
    24.7 CFM (0.692m3/min)
  • Noise
    51.5 dB
  • Voltage Range
    10V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.903 in H2O (225.0 Pa)
  • Height
    93.5mm