  • BFC247952514
BFC247952514
advertisement
Manufacturer No:
BFC247952514
HK JDW NO:
886-BFC247952514
Datasheet:
BFC247952514
Description:
MKP479 0.51μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247952514
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    MKP479
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.374W 26.00mmx9.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    0.51μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Lead Pitch
    22.5044mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    9.4996mm