  • BFC247944514
BFC247944514
advertisement
Manufacturer No:
BFC247944514
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-BFC247944514
Datasheet:
BFC247944514
Description:
MKP479 0.51μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247944514
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
    Through Hole
  • Mounting Type
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MKP479
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    1.024Lx0.276W 26.00mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Long Life
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Pulse, DV/DT
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.51μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Voltage - Rated AC
    160V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    26.0096mm
  • Width
    7.0104mm