  • BFC247085274
BFC247085274
advertisement
Manufacturer No:
BFC247085274
HK JDW NO:
886-BFC247085274
Datasheet:
BFC247085274
Description:
MKT470 0.27μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
BFC247085274
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.236W 7.20mmx6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.27μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Size Code
    2824
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    7.2mm
  • Width
    6mm